· Leder

Få ting gleder så mange som julen. Tiden hvor vi tilbringer mer tid med de vi er glade i, og hvor vi bruker tid rundt julepyntede bord med deilig mat og drikke. Fine vinterdager og kvelder hvor vi endelig har tid til hverandre, og ikke minst til oss selv. Et etterlengtet pust i bakken etter et langt og
forhåpentligvis begivenhetsrikt år.

 

broken image

De fleste av oss har mennesker rundt oss som har det tøft på ulike måter, men som vi kanskje ikke ser eller har god nok tid til i hverdagen. Kanskje kan vi gjøre litt ekstra for nettopp disse i julen?

 

Men ikke alle gleder seg til jul. Ifølge en årlig undersøkelse fra UNICEF er det så mange som 600.000 som hvert år gruer seg til julen, av ulike grunner. Det er dessverre noen som sliter med økonomien, med egen eller andres psykiske helse eller med ensomhet. Derfor bør kanskje julen først og fremst være en tid for å se og inkludere disse? Det er jo tross at det julen først og fremst handler om; omsorg og medmenneskelighet. De fleste av oss har mennesker rundt oss som har det tøft på ulike måter, men som vi kanskje ikke ser eller har god nok tid til i hverdagen. Kanskje kan vi gjøre litt ekstra for nettopp disse i julen? Invitere til kaffe eller en kopp gløgg? Smile litt ekstra til de vi møter på gata? Eller sende en melding til noen vi har tenkt på, men ikke har hatt tid til å følge opp? Gjør vi alle det, får flere noe å glede seg over i julen. For det er lite som skal til.

I Gran sentrum er det enkelt å se at julen er rett rundt hjørnet. Gatene er pyntet til jul, og butikkene bugner av gode tilbud og julestemning. På skøytebanen på Gran Torg leker ivrige barn hver eneste dag. Og etter mange års planlegging og arbeid står endelig Oslolinna, eller miljøgata som den også kalles, klar. Det vil gi bedre forhold for alle myke trafikanter i Gran sentrum. Er vi heldige vil også forlengelsen av Storgata forbi Granstunet være klar før jul.

Og det er mye spennende som skjer i Gran for tiden. Nylig ble et nytt mulighetsstudie for utviklingen av Gran sentrum iverksatt, velvillig finansiert av Sparebankstiftelsen, og ledet av Snøhetta. Målet er å skape et omforent bilde av hvordan Gran sentrum skal utvikles de kommende årene, slik at posisjonen som regionens ledende handelssenter kan styrkes, og slik at Gran kan bli et enda bedre sted å bo, leve og virke.

Vi i Gran Handel og Håndverk gleder oss med andre ord både til jul, nyttår og årene som kommer. Men aller mest gleder vi oss til å møte høytidsstemte og glade hadelendinger i Gran sentrum til en hyggelig og god førjulshandel.

God jul, fine folk!

Med vennlig hilsen

Stian Lyberg

Styreleder i Gran Handel og Håndverk